Wet toekomst pensioenen: wanneer moeten werkgevers in actie komen?
Alle pensioenregelingen moeten uiterlijk 1 januari 2028 voldoen aan de nieuwe regels van de Wet toekomst pensioenen (Wtp). Dat lijkt nog ver weg, maar de praktijk laat zien dat de tijd kort is. Nog geen 10% van de regelingen is aangepast en er dreigt een capaciteitstekort bij uitvoerders en adviseurs. Als je te laat begint, loop je het risico dat er geen plek meer is en dat jouw regeling gehaast of onvolledig wordt omgezet.
Wat verandert er voor werkgevers?
- Je moet bij de nieuwe pensioenregeling kiezen voor een solidaire (risico’s collectief delen) of flexibele premieregeling (meer individuele risico’s en keuzemogelijkheden).
- Sommige medewerkers (vooral tussen 40 en 55 jaar) kunnen nadeel ervaren. Daarvoor moet je een oplossing opnemen in de nieuwe regeling. Dat kan een compensatie zijn of bestaande rechten en verplichtingen van werknemers behouden (dit noemen we eerbiedige werking).
- Nabestaandenpensioen wordt voortaan op risicobasis verzekerd en werkt anders bij uitdiensttreding.
- Uiterlijk 1 oktober 2027 moet jouw transitieplan bij de uitvoerder liggen.
Wat betekent dit voor jou als werkgever?
Je moet de huidige pensioenregeling opnieuw vormgeven. Dat vraagt keuzes én vaak ook overleg met je ondernemingsraad of personeelsvertegenwoordiging. Het hele traject – van advies en overleg tot nieuwe contracten – kan 12 tot 18 maanden duren.
Waarom nú beginnen?
- Capaciteitstekort: uitvoerders en adviseurs hebben de komende jaren hun handen vol. Wie te laat start, sluit achteraan in de rij.
- Tijd voor draagvlak: medewerkers en OR moeten instemmen. Zonder tijdige voorbereiding komt dat onder druk te staan.
- Goed werkgeverschap: duidelijke keuzes en heldere communicatie laten zien dat jij het pensioen van je medewerkers serieus neemt.
Wat als je niets doet?
Als je te lang wacht, dan loop je het risico dat jouw pensioenregeling niet voldoet aan de wet per 2028, met mogelijke fiscale en juridische gevolgen. Bovendien kan er onrust ontstaan bij je medewerkers als je hen niet tijdig informeert.
Hoe pakt VMD Koster dit aan?
Zijn wij al jouw pensioenadviseur? Dan hoef je je geen zorgen te maken. Wij hebben een planning gemaakt voor alle klanten waardoor we zeker weten dat iedereen op tijd én op het gunstigste moment de regeling aan kan passen. Wij begeleiden werkgevers stap voor stap bij de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel. Samen zorgen we dat je op tijd klaar bent en dat je medewerkers goed geïnformeerd zijn.
Wil je weten wat de Wet toekomst pensioenen concreet betekent voor jouw bedrijf? Neem contact op met de pensioenadviseurs van VMD Koster. Samen zorgen we dat jouw pensioenregeling klaar is voor de toekomst.
Offerte aanvragen voor pensioenadvies